Forum Iwienieckie pod patronatem Towarzystwa Rodu Plewako

Dla Gości Forum => Aktualności => Wątek zaczęty przez: Stanisław J. Plewako w Czerwiec 27, 2019, 12:43:42 pm

Tytuł: dziedzictwo Unii Lubelskiej
Wiadomość wysłana przez: Stanisław J. Plewako w Czerwiec 27, 2019, 12:43:42 pm
Unia lubelska (https://web.archive.org/web/20170612105548/http://www.law.uj.edu.pl/~khpp/fontesu/1569.htm) – porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarte 1 lipca 1569 na sejmie walnym w Lublinie. Określana jako unia realna, w odróżnieniu od poprzednich, wiążących oba państwa tylko osobą władcy (unia personalna). Została przyjęta 28 czerwca, a podpisana 1 lipca 1569, ostatecznie ratyfikowana przez króla 4 lipca 1569. W jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów,
ze wspólnymi: monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i polityką obronną. Zachowano odrębne: skarb, urzędy, wojsko, sądownictwo.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Unia_Lubelska_1569_r..jpg)

Postanowienia Unii Lubelskiej:
W tych postawieniach widać bardzo duże zbieżności z obecnym stanem Unii - Europejskiej. Niektóre nie zostały zrealizowane czy to ogólnie (brak Prezydenta i konstytucji Europy) - czy tylko przez Polskę: kraje Unii mają jednakową monetę, bitą osobno w każdym państwie.

Dla rodu Plewako, wywodzącego się z Wielkiego Księstwa Litewskiego Unia Lubelska była przełomem niezwykle pozytywnym, o jej pełną realizację Plewakowie walczyli jeszcze ponad sto dwadzieścia pięć lat później w ruchu koekwacyjnym (zrównania praw w Wielkim Księstwie Litewskim do standardu Korony Polskiej).

Dzisiaj istnieje niemal pełna zgoda w społeczeństwie co do sensu i potrzeby przynależności Polski do Unii Europejskiej i uczestniczenia w integracji Europejskiej. Zgoda deklarowana również przez wszystkie partie parlamentarne - a więc nie kontrowersyjna.

Spory wywołuje kwestia dalszego zacieśniania integracji, w szczególności  zrealizowania przez Polskę zobowiązania przyjęcia waluty Euro (https://www.rp.pl/Opinie/301019968-Euro-przyspieszy-rozwoj-Polski.html).

Dlatego warto poprzeć

Apel o wdrożenie w  Unii Europejskiej niektórych niezrealizowanych postulatów:

tekst Unii LUbelskiej wraz sygnatariuszami: https://web.archive.org/web/20170612105548/http://www.law.uj.edu.pl/~khpp/fontesu/1569.htm