Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Aktualności / Życzenia z okazji Nowego Roku 2023
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zbigniew Wołocznik dnia Grudzień 31, 2022, 13:19:15 pm »
Z okazji Nowego Roku wszystkim uczestnikom Forum Iwienieckiego i ich najbliższym, a także mieszkańcom Iwieńca i jego okolic najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Niech Nowy Rok napełnia nasze serca radością i nadzieją na przyszłość, niech  pokój zapanuje na świecie, a szczególnie na Ukrainie i niech
każdy dzień, który jest przed nami będzie coraz lepszy.

Życzymy aby wiara, nadzieja i miłość, te trzy ponadczasowe wartości, tak pięknie i trwale łączące się z przesłaniem Nowego Roku  były zawsze obecne w naszym życiu.


Szczęśliwego Nowego Roku 2023 życzy:


Zespół Redakcyjny Forum Iwienieckiego


12
Aktualności / Odp: Odrestaurowano groby Rodziny Plewako przy kościele Św.Aleksego w Iwieńcu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław J. Plewako dnia Lipiec 15, 2022, 12:06:23 pm »
Dziękuję Panie Zbigniewie za wiadomość o renowacji pomnika Piotra i Melanii Plewaków. Pięknie zastąpiono wybite fotografie herbem Plewaków.
Przynależnym również żonie z powodu małżeństwa, choć rodowy herb  Niemorszńskich to Półorła
13
Aktualności / Odp: Odrestaurowano groby Rodziny Plewako przy kościele Św.Aleksego w Iwieńcu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zbigniew Wołocznik dnia Lipiec 15, 2022, 08:33:38 am »
cd.... tak pomnik nagrobny wyglądał przed odrestaurowaniem .

14
Aktualności / Odrestaurowano groby Rodziny Plewako przy kościele Św.Aleksego w Iwieńcu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zbigniew Wołocznik dnia Lipiec 14, 2022, 22:43:37 pm »
Szanowni Państwo na grupie Facebookej "Nasza Wołożyńszczyzna"  Pan Roman Kacow z Łucka zamieścił zdjęcia odrestaurowanych pomników nagrobnych rodziny Plewako i pokrewnych Kowerskich właścicieli Iwieńca, Haciskich, Konarzewskich, Niemorszańskich Tukałło oraz Burak,Szymanko .

:

15
Aktualności / strumień Wołmianka w Iwieńcu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław J. Plewako dnia Czerwiec 29, 2022, 11:23:31 am »
[10:58, 29.06.2022] Barbara Choma
Cytuj
na fb pojawiaja się zdjęcia i opisy mnogie teksty, które praktycznie nic nie wnoszą do historii miejsc iwienieckich. Nie zadają sobie trudu przeprowadzać wywiadów ze starszymi mieszkańcami, aby przypomnieć jak to było jeszcze w XX w. Dołączam, jak i inni w komentarzach krótkie teksty, może młodzi czytają. Ubogaci to ich wyobraźnie o Iwieńcu i Ziemi Iwienieckiej. Poniżej dzisiaj wpisałam:

"Wołmianka" był to potok strumień wpływający za białym kościołem do Wołmy. Przepływała przez  łąki moich przodków, przez ogród za domostwem gdzie mieszkała moja mama, potem to się zmieniło, jak wiele w Iwieńcu. Miejsce łąka, gdzie stoją dzieci i inne łąki nad Wołmą były zalewane po roztopach i jej szerokość była znaczna. Dlatego wody spiętrzano i budowano tamy groble, wodną energię wykorzystano w MŁYNACH. Czyli  teraz Eko.

Podobnie Wołmianka  rozlewała obficie swoje wody na łąkę u babci i zalewała nawet ogród i sad. Płynęła obok starej szkoły, a na drodze na cmentarz był mostek nad Wolmianką (tak ją mama nazywała). Z moren tryskało, wypływało  wiele strumieni i uzupełniały wody Wołmy. W czasie zabaw nad rzeka ą młodzi najczęściej pili z nich kryształowo czystą źródlaną wodę. Ach jaka to była woda, jakie to były zdrowe czasy w naturalnych warunkach. Można było pływać i na kajakach. Ludzie plażowali, rodzinnie i z bliskimi zdrowo spędzali czas na piknikach, i organizowane były zawody pływackie. Był czas na pracę,  naukę, praktykę religijną, zabawy, tańce i śpiewy i relaks. To były najświetniejsze lata rozwijającego się gospodarczo, kulturalnie, sportowo, oświatowo, z bieżącymi światowymi na czasie modowymi kierunkami życia społeczności  Iwieńca i tamtych miejscowości.

Wspomnienia utrwalał jeszcze w latach 2000 brat mamy - wuj Stach Mikucki.
16
metryki szlacheckie z innych parafii / 1847-09-22 Józef Pruszak & Anna Malecka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław J. Plewako dnia Kwiecień 21, 2022, 10:11:44 am »
metrykę znalazł o. Jan Fibek OFMCap

Księgi Metrykalne Uciańskiego Kościoła Rz-kat., śluby,
LVIA
Nr. 13Dzień ślubu 10Roku tysiąc osiemset czterdziestego siódmego września dziesiątego dnia w kościele parafialnym Uciańskim WJX Piotr Staszewicz pleban uciański po wyszłych trzech zapowiedziach, pierwszej dnia 24., drugiej dnia 31 miesiąca sierpnia, trzeciej dnia 7 miesiąca września    w przytomności ludu na nabożeństwie zgromadzonegoUrodzonych Józefa Pruszaka młodziana lat 25. z folwarku Wiłkobłauzdziszek parafii taurogińskiej z Anną Malecką, panną lat 19. z majątku Spitran parafianką kościoła uciańskiego po ścisłym obu stron na piśmie uczynionym o przeszkodach do małżeństwa egzaminie i po nie odkryciu z nich żadnych, niemniej po oświadczeniu przez nowożeńców takowy związek wzajemnego zgodzeniu się znakami zewnętrznymi wyrażonego
Urodzonych Hipolita i Teresy z Butlerów Pruszaków ślubnych rodziców syna z urodzonych Dominika i Józefy z Czapskich Maleckich ślubnych rodziców córką  przez słowa na czas teraźniejszy oznaczając związkiem małżeńskim połączył ich i w obliczu kościoła uroczyście pobłogosławił przy wiarygodnych świadkach na ten cel użytych ... Teodora Butlera, Ignacego Łukaszewicza, Juliana Łukaszewicza, ... i Andrzeja Szweykowskiego w obecności wielu innych zgromadzonych
17
metryki szlacheckie z innych parafii / 1861-02-26 Surynt i Skwarkowska
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Max Shestyora dnia Maj 22, 2021, 14:43:10 pm »
26 lutego 1861 roku [jul.] w Krasnosielskim rzymsko-katolickim kościele parafialnym przez księdza Polikarpa Jusewicza, proboszcza tego kościoła, po dwukrotnych zapowiedziach, z których pierwsze dnia 19, drugie dnia 26, a od trzecich zwolnione przez dziekana, księdza Żylińskiego z dnia 20 bieżącego miesiąca  za numerem № 760 przed wiernymi zebranymi na liturgii zwarty został związek małżeński.Szlachty Atanazego Surynta wdowca lat 48 z Zofią Skawarkowską panną lat 19, obojga tego kościoła parafian, po przeprowadzeniu ścisłego z obu stron na piśmie złożone zeznanie o istnieniu przeszkód w małżeństwie i po nieodkryciu takich, również po objawionej przez obie osoby wzajemnej zgodyrodziców, szlachty Stanisława i Wiktorii z Godzielewskich Suryntów ślubnych małżonków syna i szlachty Andrzeja i Anny z domu Plewakowny Skwarkowskich ślubnych małżonków córkę ślubem uroczyście i z błogosławieństwem w imieniu Kościoła połączył w obecności obecność wiarygodnych świadków szlachty Eliasza Sopoćki, Nikodema Sopoćki, Leonarda Okulicza i wielu innych obecnych parafian.

26 февраля 1861 года в Красносельском римско-католическом приходском костеле ксендзом Поликарпом Юсевичем, настоятелем оного костела, по двоекратном оглашении из коих первого дня 19, второе дня 26, а от третьего уволенным Г. Деканом Кс. П. Жилинским от 20 сего же февраля за № 760 пред народом собравшимся на литургии сделаны, заключен бракдворян Атаназего Суринты вдовца лет 48 с Зофией Скварковскою 19 лет девицей, обоих того же костела прихожан по сделании предварительно строгого с обеих сторон на плевне изъясненного исповедания о препятствиях к бракосочетанию и по неоткрытии каких, равно по изъявленному от обоих лиц взаимному согласиюродителей дворян Станислава и Виктории урожденной Годзелевской Суринтов законных супругов сына, дворян Андрея и Анны урожденной Плеваковны Скварковских законных супругов дочерью браком сочетаны и в лице Костела торжественно по благословению в присутствии веры достойных свидетелей дворян Елияша Сопоцьки, Никодема Сопоцьки, Леонарда Окилича и многих других прихожан находившихся
18
metryki szlacheckie z innych parafii / 1868-04-28 Nagrabecka Anna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jurij Petrusewicz dnia Maj 14, 2021, 20:52:04 pm »
Cytuj
tłumaczenie:
28 kwietnia 1868 r. W gródeckim kościele prawosławny ksiądz Januszkiewicz ochrzcił Annę, córkę Feliksa i Anieli Nahrabeckich, wolnych rolników, oboje katolików.

28.04.1868г у Гарадоцкай царкве праваслауным святаром Янушкевiчам ахрышчана - Ганна, дачка Фелiкса i Анэлi Награбецкiх, вольных хлебапашцау, абое каталiкi.




19
metryki szlacheckie z innych parafii / 1855-01-29 Niegrabecki i Plewakówna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław J. Plewako dnia Maj 12, 2021, 16:45:25 pm »
Однодворцев Феликса Неграбецкаго юношу лет 24 с м. Грудка, Холхельского прихода, с Геленою Плевакувною девицею лет 22, с околицы Блудова оной Холхельской церкви прихожанкою, по сделании предварительнаго строгага …


20
metryki szlacheckie z innych parafii / 1849-07-24 Maria Skwarkowska
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław J. Plewako dnia Kwiecień 30, 2021, 15:09:42 pm »
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BZ-YYG1?i=402&cat=2604374
LVIA 604-54-1a kościół krasnosielski, 1849 r., zapis 31

Dwudziestego czwartego lipca tysiąc osiemset czterdziestego dziewiątego roku w krasnosielskim rzymsko-katolickim kościele ksiądz Daniel Bułhak ? wikary ochrzcił z zachowaniem wszystkich obrzędów sakramentalnych panienkę imieniem MariaSzlachty Andrzeja i Anny z Plewaków Skwarkowskich ślubnych małżonków rzymsko-katolickiego obrządku córka urodziła się urodziła się 20 dnia tego miesiąca we dworze MałaszkachChrzestnymi byli szlachta Jan Ancuta z Emilią Niewierowiczową

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BZ-YYG1?i=402&cat=2604374
ЛГИА 604-54-1a Красносельский костел, 1849 г., запись 31

Тысяча восемьсот сорок девятого года июля двадцать четвертого дня в Красносельском Р.К. костеле кс. Даниел Булаком викарным окрестил со всеми обрядами таинства девицу именем Мариядворян Андрея и Анны с Плеваков Скварковских законных супругов Рим-кат. обряда дочь родившейся сего месяца 20 числа в дворе Малашках.Восприемниками были дворяне Иван Анцута с Эмилией Неверовичевой
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10